Przejdź do treści
Wydarzenia

Warsztaty śpiewu białego

Warsztaty odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kramsku. Wzięła w nich udział grupa dzieci, młodzieży oraz dorosłych.  Warsztaty obejmowały pracę nad oddechem, ćwiczenia emisyjne w formie zabaw muzycznych, a także rozmowy na temat ochrony niematerialnego dziedzictwa oraz pracę nad repertuarem.

 

Biały głos, nazywany też naturalnym, jest archaiczną techniką wokalną charakterystyczną dla kultur tradycyjnych Europy środkowowschodniej. Przetrwał do dziś, choć już w bardzo niewielkim stopniu, także na polskiej wsi. Starodawne pieśni obrzędowe, taneczne, liryczne czy religijne ożywają i nabierają prawdziwego blasku zaśpiewane białym głosem, czyli tak jak czyniono to przez setki lat.

Warsztaty prowadziła Agata Harz – z zamiłowania śpiewaczka, z wykształcenia afrykanistka. Zajmowała się różnymi technikami wokalnymi (m.in. śpiewem klasycznym i współczesnym). Od lat praktykuje śpiewanie białym głosem tradycyjnych pieśni polskich, głównie z Lubelszczyzny, Podlasia i Mazowsza, a także poleskich i serbskich. Współtworzyła awangardową grupę Księżyc, z którą wydała 3 płyty z muzyką. Brała udział w grupie Bractwo Ubogich (1992-94), pierwszej kapeli zajmującej się polską muzyką tradycyjna in crudo. Współpracowała ze Stowarzyszeniem „Dom tańca” od początku jego istnienia: jako animatorka (Tabory), trenerka głosu (śpiew biały, edukacja dzieci i młodzieży) W latach 2005-06 zrealizowała autorski projekt pt. „Muzyka jednej wsi Łukowa” w Biłgorajskiem. Prowadzi autorski cykl nauki śpiewu głosem naturalnym „Wniebogłosy”, który realizowała m.in. na Taborach, Festiwalach (np. Skrzyżowanie Kultur, Wszystkie Mazurki Świata, Akademia Muzyków Wędrownych, Dźwięki Północy, Klub Tyndyryndy Festiwalu w Kazimierzu) czy w ramach zajęć w Instytucie Kultury Polskiej UW. Opiera się na repertuarze głównie z Lubelszczyzny, Podlasia i Mazowsza.