Przejdź do treści
Oskard-archiwum 21-23 lipca 2017

TRANSATLANTYK ŁÓDŹ W PODRÓŻY przybije do Konina

Kolacja filmowa, koncert Doroty Osińskiej, ale przed wszystkim dobre kino w znakomitej obsadzie, wyreżyserowane przez mistrzów, przygotowano z okazji konińskiej edycji festiwalu Transatlantyk Łódź w podróży. Na wydarzenia zapraszamy od 21 do 23 lipca. W Łodzi Transatlantyk potrwa od 14 do 21 lipca. Tematem przewodnim festiwalowych działań jest w tym roku SIŁA KOBIETY.

W Koninie Transatlantyk zagościł już na stałe. Tegoroczne projekcje filmowe odbędą się w czterech punktach miasta. Dodatkowo zaplanowano kolację filmową oraz koncert. Wstęp na pokazy filmowe jest darmowy. Zaproszenia na kolację dla 150 osób będzie można zdobyć wkrótce na FB organizatorów wydarzenia: Miasta Konin, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie DK Oskard, Konińskiego Domu Kultury i Tutti Santi.

Transatlantyk Łódź w podróży zacumuje w naszym mieście na trzy dni. Festiwal rozpocznie w piątek, 21 lipca, na PRZYSTANI BULWAR, kolacja filmowa w restauracji Tutti Santi. Dla gości zaśpiewa Dorota Osińska, objawienie programu „The Voice of Poland”, wokalistka, która zachwyciła widzów i jurorów wzruszającą interpretacją „Calling you”. Artystka, która jest osobą niedowidzącą mówi o sobie między innymi ,,Z wykształcenia jestem andragogiem i animatorem kultury. Z zawodu (tak mam w umowie) aktorką teatralną. Z zamiłowania (i szczęśliwie z zarobkowania) jestem śpiewarką czyli dziewczyną do śpiewania. Jestem też żoną i matką najwspanialszych facetów na ziemi o imieniu PAUL. Jestem (mimo upływu lat totalnie) niezrównoważona: czasem zbyt poważna i skryta, czasem zbyt szalona i przesadnie ufna. Czasem pewna swego a już za chwilę zagubiona i przerażona światem. Jestem różna, sama nie wiem jaka… I tak jest dobrze. I tak lubię i takiej siebie się uczę i tyle…”.

Filmowa kolacja w Tutti Santi rozpocznie się o godz. 19.30. O godz. 22.00 natomiast na bulwarze nadwarciańskim rozpocznie się projekcja filmu ,,Wróg numer jeden”. Film opowiada o polowaniu na najsłynniejszego terrorystę w historii, Osamę bin Ladena, z perspektywy młodej agentki CIA. W jej postać wcieliła się Jessica Chastain. Aktorka zadebiutowała w 2004 roku w serialach ,,Ostry dyżur” oraz ,,Veronica Mars”. Rok później wystąpiła w swoim pierwszym filmie ,,Dark Shadows”. W 2008 roku zagrała główną rolę u boku Dermota Mulroneya w filmie ,,Jolene”. Za tę rolę otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Seattle. Największe uznanie i wiele nagród przyniósł jej udział w ich filmach  ,,Służące’’ oraz ,,Take Shelter”.

Warto podkreślić, że film wyreżyserowała Kathryn Bigelow, którą świat poznał jako malarkę. Jako dwudziestolatka zdobyła stypendium Whitney’s Museum Independent Study Program. Jej prace doczekały się kilkunastu wystaw, a recenzje z nich pisali czołowi amerykańscy krytycy, z Susan Sontag na czele. Od 1978 roku Bigelow zajmuje się również reżyserią filmową, w centrum jej zainteresowań znajdują się tematy sensacyjne. Wyreżyserowała między innymi ,,Blue Steel”, ,,Na fali” i ,,Dziwne dni”.

W sobotę 22 lipca, Transatlantyk zatrzyma się na STACJI CHORZEŃ. Na boisku sportowym przy ul. Spółdzielców, o godz. 22.00 odbędzie się pokaz filmu ,,Mad Max. Na drodze gniewu”.

Reżyser George Miller, twórca gatunku postapokaliptycznego oraz pomysłodawca legendarnej serii filmów Mad Max, tym razem prezentuje obraz, który stanowi powrót do świata Wojownika Szos Maxa Rockatansky’ego.

Prześladowany przez demony przeszłości Mad Max uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka po świecie. Zostaje jednak wciągnięty do grupy uciekinierów przemierzających tereny spustoszone przez wojnę nuklearną (Wasteland) w pojeździe zwanym War Rig, prowadzonym przez Imperatorkę Furiosę. Uciekają z Cytadeli sterroryzowanej przez Immortana Joe’ego, któremu odebrano coś wyjątkowego. Rozwścieczony watażka zwołuje wszystkie swoje bandy i wytrwale ściga buntowników, podczas gdy na drogach toczy się wysokooktanowa wojna.

W postać Cesarzowej Furiose wcieliła się Charlize Theron. Aktorka urodziła się w Afryce. W USA zadebiutowała w 1996 roku w filmie ,,Dwa dni z życia doliny”. Polscy widzowie znają ją z takich filmów jak ,,Adwokat diabła” , ,,Hancock”, ,,Prometeusz” czy ,,Królewna Śnieżka i Łowca”.

Ostatni dzień spotkań ze światowym kinem prezentowanym w ramach Transatlantyku to pokazy dwóch obrazów w kinach studyjnych. W niedzielę, 23 lipca, zapraszamy do kin Centrum i Oskard.

Kino Centrum o godz. 18.00 wyświetli film ,,Victoria”. Kino Oskard o godz. 20.00 film ,,Ukryte działania”.

,,Victoria” to niemiecki film, pełen akcji i niespodziewanych reakcji bohaterów.  Obraz ogląda się w ciszy i skupieniu. Już od pierwszej sceny wiadomo, że tego filmu nie da się zbagatelizować. To bowiem thriller, którego akcja rozgrywa się nocą we współczesnym Berlinie. Reżyser Sebastian Schipper, pokazuje wszystkie zdarzenia bez cięć montażowych. Film bowiem składa się z jednego długiego ujęcia, które nakręcono o 5 nad ranem w jednej z berlińskich dzielnic.

Victoria (Laia Costa), młoda kobieta z Madrytu, po wyjściu z modnego klubu spotyka czterech chłopaków, którzy obiecują jej, że odkryją przed nią alternatywny świat stolicy Niemiec, inny niż ten znany z miejskich przewodników. Zauroczona Sonnem dziewczyna nie ma nic do stracenia. Sielankę burzy prośba o zwrot niebezpiecznej przysługi, którą chłopcy są winni prominentnemu i tajemniczemu gangsterowi. Długi wdzięczności nie wygasają, szczególnie wobec szefów przestępczych gangów. Tej nocy Victoria zostanie szefową nowopoznanych kumpli. Film jest laureatem sześciu niemieckich Oscarów.

,,Ukryte działania” to film wyróżniony 3 nominacjami do Oscarów, w tym za najlepszy film roku.  To niezwykła, nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos  pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami. Reżyseria: Ted Melfi (,,Mów mi Vincent”). W rolach głównych: nominowana do Oscara Taraji P. Henson (,,Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”), nagrodzona Oscarem Octavia Spencer (,,Służące”), Janelle Monáe (,,Moonlight”), Kirsten Dunst (,,Spider-Man”), Jim Parsons (serial TV ,,Teoria wielkiego podrywu”), nominowany do Oscara Mahershala Ali (,,Moonlight”) i nagrodzony Oscarem Kevin Costner (,,Tańczący z wilkami”).

Transatlantyk jest Otwarty, Odważny i Glokalny, czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania. Tegoroczny temat przewodni – SIŁA KOBIETY – dodaje mu wyjątkowości, gdyż kreowanie, tworzenie, walka i miłość są częścią kobiecej natury. Kobiety tworzą życie, więc mogą tworzyć wszystko!

Twórcą i Dyrektorem Transatlantyk Łódź w podróży jest wybitny pochodzący z Konina kompozytor, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek.