Przejdź do treści
Oskard-archiwum 23-26 czerwca 2016

Paradoks widza / Teatr zaczyna się od widza

Obserwacja i uczestnictwo – to tematy tegorocznej 26. edycji Malta Festival Poznań. Malta na Bis zagości w Koninie od 23 do 26 czerwca. Dla widzów CKiS-DK Oskard przygotował trzy spektakle i koncert.

Kuratorką międzynarodowego programu Idiomu PARADOKS WIDZA jest Lotte van den Berg. Holenderska reżyserka zaprosiła do współpracy młodych artystów, którzy w różny sposób podejmują temat obserwacji i uczestnictwa. W jej ujęciu teatr nie zaczyna się od aktora, lecz od widza. Od tych, którzy decydują się oglądać. Artystka uważa, że zatrzymanie się, zajęcie miejsca, oglądanie wymagają odwagi podobnej do tej, którą trzeba się wykazać, żeby wyjść na scenę. PARADOKS WIDZA to sytuacja, która dotyczy każdego z nas. W teatrze, na ulicy, w pracy czy w domu – wszędzie zakładamy maski, wcielamy się w role WIDZA, ŚWIADKA, AKTORA, nieustannie zmieniamy pozycje, z jakich przyglądamy się światu. Czy w świecie, w którym życie wirtualne miesza się z rzeczywistym jest jeszcze miejsce na autentyczność? Czym by ona była?

Na te pytania próbuje odpowiedzieć Festival Malta. Dla konińskich widzów CKiS-DK Oskard przygotował 3 spektakle i koncert. 23 czerwca widzowie zobaczą spektakl literacko muzyczny KOCHAM PANA PANIE SUŁKU w wykonaniu Marty Lipińskiej, Krzysztofa Kowalewskiego i Adama Ferencego, akompaniuje Marian Szałkowski. Kultowe słuchowisko Polskiego Radia, przy którym wychowało się kilka pokoleń Polaków. Ponadczasowy humor i dowcip autorstwa jednego z najbardziej cenionych polskich satyryków. Teksty, które niezmiennie, od ponad 40 lat, śmieszą słuchaczy w różnym wieku. Niezapomniane, przezabawne kreacje Marty Lipińskiej i Krzysztofa Kowalewskiego, stanowiące kanon polskiej sztuki satyrycznej i aktorskiej. Spektakl zobaczyć można 23 czerwca o 19.00.

W piątek 24 czerwca CKiS-DK Oskard zaprasza o 21.00 na koncert PIOTRA ZIOŁY. To młody i utalentowany artysta pochodzący z Opola. Wiosną 2015 r. wystąpił na imprezie Spring Break Showcase Festival & Conference w Poznaniu, a jesienią na Europejskich Targach Muzycznych „Co Jest Grane?” w Warszawie. Premiera debiutanckiego albumu „Revolving Door” odbyła się w kwietniu tego roku. Krążek utrzymany jest w klimacie amerykańskiej muzyki rozrywkowej lat 50. i 60. Artysta zaprosił do współpracy m.in. Gabę Kulkę, Natalię Przybysz i Karolinę Kozak. Płytę promują single „Podobny” i „W ciemno”, które zadebiutowały na Liście Przebojów Trójki. W minionym roku Piotr zaśpiewał gościnnie w piosence „Przyjmij brak” projektu Rysy razem z Justyną Święs.

25 czerwca przygotowaliśmy propozycję dla najmłodszej publiczności (4-10 lat). Spektakl DZIWNE ZWIERZĘTA obejrzą o 12.00 w Młodzieżowym Domu Kultury. Co jest dziwne i kto jest dziwny? Kto jest najdziwniejszy? I dlaczego? Wnioski są zadziwiające i bardzo przyjemne. To, co jest od nas inne, co się od nas różni, bardzo często stereotypowo powoduje nasz strach, który na zewnątrz może przejawiać się na różne sposoby – nie dotykam, omijam, oddalam się od dziwności albo wyśmiewam, niszczę. Inność może wydawać się niebezpieczna. Mrówkojad z Orzesznicą, główni bohaterowie spektaklu, dochodzą jednak do innych wniosków, dużo bardziej satysfakcjonujących.

Na zakończenie festiwalu Malta na Bis, CKiS-DK Oskard przygotował spektakl- esej WITOM/ŻEGNOM, który jest efektem projektu społecznego pod tym samym tytułem. Jego twórców zafascynował fenomen orkiestr dętych na Śląsku, które przybierają formę ruchu społeczno-artystycznego. Fundamentem działalności orkiestr jest wspólna idea muzykowania połączona z ponadpokoleniowymi tradycjami.
Tytuł projektu w śląskiej gwarze – Witom Żegnom – to fragment wypowiedzi kapelmistrza Stefana Łebka, opisującej rolę orkiestr, towarzyszących Ślązakom w ważnych momentach życia – podczas świąt, uroczystości, ale i pogrzebów – powiedziała współpracująca przy projekcie Jagoda Stuła. Scenariusz spektaklu został oparty na nagraniach rozmów z członkami orkiestr. Ich kwestie wypowiada na scenie aktor Marcin Gaweł. Na scenie pojawia się też prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który gra sam siebie – wykładowcę i miłośnika Śląska. Kontrapunktem dla marszy granych przez orkiestrę Katowice ma być muzyka elektroniczna tworzona przez Jana Nowaka. Spektakl powstał w ramach Reaktora Katowice – to projekt społeczno-artystyczny, który od 2014 r. towarzyszy Ogólnopolskiemu Festiwalowi Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Składają się na niego spektakle, koncerty, warsztaty i spotkania z udziałem lokalnych społeczności.
Reżyserem spektaklu jest Remigiusz Brzyk, jeden z najciekawszych reżyserów dzisiejszej sceny teatralnej w Polsce i jedyny twórca, który dwukrotnie otrzymał główną nagrodę Interpretacji – Laur Konrada. Zapraszamy 26 czerwca o 20.00.

 

Program

23 czerwca 2016 | czwartek
KOCHAM PANA, PANIE SUŁKU – spektakl
19.00 CKiS-DK Oskard, bezpłatne wejściówki

24 czerwca 2016 | piątek
PIOTR ZIOŁA – koncert
21.00 CKiS-DK Oskard, wstęp wolny

25 czerwca 2016 | sobota
DZIWNE ZWIERZĘTA – spektakl dla dzieci
12.00 MDK Konin, bezpłatne wejściówki

25 czerwca 2016 | sobota
BATAILLE I ŚWIT NOWYCH DNI – taniec
19:00 CKiS-DK Oskard, wstęp wolny