Przejdź do treści
Wydarzenia

NAKRĘCONA GMINA 2015 – Stare Miasto

 

Na dwa dni Gimnazjum w Starym Mieście i jego otoczenie zamieniły się w prawdziwy plan filmowy i studio telewizyjne. Wbrew pozorom nie było to takie trudne. Wystarczyły talenty i determinacja uczniów ze Starego Miasta oraz małe wsparcie w postaci fachowców z branży filmowo-medialnej.
W warsztatach filmowych i telewizyjnych „Nakręcona Gmina”, bo o nich mowa, wzięło udział 20 uczniów z Gimnazjum w Starym Mieście, w tym klasa filmowa (II b) oraz kilkoro gimnazjalistów z klas III. Zajęcia prowadzili Michał Baranowski – operator kamery, montażysta, grafik komputerowy, fotograf, producent telewizyjny oraz Marek Mikielewicz – socjolog, dziennikarz prasowy i telewizyjny (firma „Good Film”). Wiedza, doświadczenie zawodowe, talent, a przede wszystkim umiejętność nawiązywania kontaktu przez wspomnianych panów z młodymi ludźmi spowodowały, że mimo ciężkiej pracy przez 8 godzin dziennie, nikt z uczestników zajęć się nie skarżył. Może nikt nie miał czasu na marudzenie…

 

Przez dwa dni uczestnicy warsztatów musieli poznać narzędzia i metody pracy, którymi posługują się operatorzy kamer, montażyści, dziennikarze, aktorzy oraz inne osoby zaangażowane przy produkcji filmu, spotu reklamowego czy wywiadu telewizyjnego. Dostali do dyspozycji kilka stanowisk komputerowych z oprogramowaniem i osprzętem do animacji, kamery wideo (HD iSD), aparaty cyfrowe (kompaktowe i lustrzanki), kamery internetowe, oświetlenie studyjne i przenośne, sprzęt dźwiękowy, materiały plastyczne do animacji, elementy charakteryzacji, wirtualne studio – greenbox i… długo by wymieniać. Nie to jednak okazało się najważniejsze przy produkcji materiałów telewizyjnych i filmowych. Opanowanie sprzętu okazało się jednym z najłatwiejszych zadań dla młodych adeptów sztuki filmowo-medialnej. Znacznie trudniejsze było wygenerowanie oryginalnych pomysłów (np. na spot reklamowy) oraz wprowadzenie ich w czyn. Żeby nie być gołosłownym: wymyślenie i wyprodukowanie 1-minutowej reklamówki telewizyjnej zajęły każdej z grup cały dzień.

 

Pewnie ta ciężka praca byłaby trudna do zniesienia przez początkujących twórców, gdyby nie przygody, które tak często umilają żywot zwykłym śmiertelnikom, a twórcom pewnie jeszcze częściej… Nadmienię tylko, że podczas kręcenia spotu reklamującego apteczkę przyjechała policja, a zaniepokojeni mieszkańcy Starego Miasta chcieli biec na ratunek uczennicy (aktorce) leżącej na drodze… Tych, których wystraszyliśmy – przepraszamy i prosimy o wybaczenie.

 

Warsztaty telewizyjne i filmowe były pierwszym działaniem, w które zaangażowała się klasa filmowa – realizująca pod okiem p. K. Roszak – Markowskiej, nauczycielki Gimnazjum w Starym Mieście, program innowacyjny z języka polskiego. Efekty pracy twórczej tej grupy i pozostałych uczestników zajęć będzie można obejrzeć podczas imprezy podsumowującej projekt „Nakręcona Gmina”, czyli 20 listopada.

 

Podczas uroczystości w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie widzowie poznają ponadto m.in. spoty reklamowe Starego Miasta, Tuliszkowa i Goliny oraz inne materiały filmowe stworzone przez uczestników warsztatów, które odbyły się w wymienionych gminach.

Katarzyna Roszak – Markowska