Przejdź do treści
Centrum-archiwum 3-4, 7-8 listopada 2016

Edukacyjna akcja z AKADEMIĄ WYOBRAŹNI

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie wraz z Akademią Wyobraźni już po raz czwarty organizują edukacyjną akcję teatralną.

Prezentujemy  niezwykłą ofertą Wędrownego Teatru Lalkowego, który w ubiegłych latach spotkał się z wielkim zainteresowaniem i wspaniałym odbiorem dziecięcej widowni w naszym regionie (jak dotąd to 30 spektakli z warsztatami w 13 placówkach kulturalnych i oświatowych dla tysięcy młodych widzów).

 

W tym roku proponujemy aż pięć spektakli:

„Baśń o dwóch braciach”

Spektakularna opowieść według znakomitej  baśni Gustawa Morcinka “O ubogim Szewcu i chciwym Młynarzu” pokazuje świat ludowej sprawiedliwości  gdzie dobro jest nagradzane a zło piętnowane. Opowiadaną przez narratora-gawędzierza historię ilustrują działania lalek.

 

O Ignasiu, który nie lubił szkoły” – Emocjonująca bajka teatralna o wielkich wagarach!

Tytułowy bohater postanawia uciec ze szkoły, wyruszając w pełną przygód wędrówkę, która prowadzi go… prosto do szkolnej biblioteki. Spektakl powstał podczas warsztatów teatralnych, w trakcie których dzieci wymyśliły przygody Ignasia. Wielkie emocje, jakie wzbudza to widowisko, znajdują ujście w radosnym rozwiązaniu wszystkich konfliktów. W widzach wyzwala się pozytywny stosunek do szkoły i książek, budzi się wiara we własne możliwości oraz chęć do szukania swoich mocnych stron. Połączenie mądrej dydaktyki z pełną przygód historią nie musi być ani nudne, ani pozbawione głębszej refleksji.

Spektaklowi towarzyszą warsztaty, podczas których dzieci uczą się animacji lalek i tworzą własną bajkę.

 

 „Księżniczka na ziarnku grochu”

Doskonale znana historia zrealizowana w nowej adaptacji i konwencji. Opowieść o zabawnych ale i pełnych napięć perypetiach królewskiej rodziny i zabłąkanej
dziewczynki, która pewnego burzliwego dnia zawitała do ich pałacu. Może w perypetiach królewskiej rodziny rozpoznamy sytuacje z własnego życia rodzinnego? Zabawna komedia obyczajowa spodoba się nie tylko dzieciom… Piękne ręcznie wykonane lalki czynią tę opowieść niezwykle atrakcyjną wizualnie. Do tego wątki humorystyczne, komizm sytuacyjny i językowy oraz otwarcie na interakcję z publicznością – to wszystko sprawia, że baśń J. Ch. Andersena zyskuje nowy wymiar.

 

„O Stachu i strachu, czyli o chłopcu, co nawet smoka się nie bał”

Spektakl nawiązuje do tradycji wędrownych teatrów jarmarcznych, których bohaterowie byli pacynkami. Wyprawa „jednego takiego, co wyruszył w świat, by strach poznać”, obfituje w niezwykłe i emocjonujące przygody, a na końcu bohater zostaje nagrodzony. Scenariusz jest oparty na ludowych bajkach i opowieściach, a główny motyw zaczerpnięto z baśni braci Grimm.

Po spektaklu odbywają się warsztaty, podczas których dzieci poznają tajniki pacynek.

 

„O czerwonym Kapturku”

Co wiemy o Czerwonym Kapturku? Przecież to najbardziej znana bajka na świecie! A jednak: dlaczego Mama zdecydowała się puścić dziewczynkę samą do lasu? Albo: dlaczego Kapturek rozmawiał z Wilkiem, mimo że Mama zabroniła jej rozmawiać z nieznajomymi? Czy wreszcie; dlaczego Wilk ma takie duże uszy? Odpowiedzi na te i inne pytania we wspaniałej, zupełnie nowej adaptacji tej bajki.

 

Akademia Wyobraźni to nieinstytucjonalny teatr lalki i aktora.
Teatr, który ma własną scenę, choć nie ma budynku, a dzięki temu może pojawiać się w każdym miejscu, nawet zapomnianym lub nieoczywistym.
Teatr, w którego zespole pojawiają się nie tylko dyplomowani specjaliści, ale i dzieci czy młodzież połączeni w teatralnej przygodzie.
Teatr tworzący spektakle w oparciu o wspólne działanie, przeżywanie i pasję.
To najprawdziwszy sposób na teatr – teatr z wyobraźnią.

 

Program Działań Teatralnych AW obejmuje wiele pól aktywności artystycznej i badawczej:

  • Tworzenie spektakli, w których ważną formą wyrazu jest lalka, maska, obraz – zawsze z myślą o widzu, który w teatrze przede wszystkim patrzy.
  • Animacja społeczno-kulturalna w regionach, gdzie teatr nie dociera lub dostęp do dobrego, prawdziwego teatru jest utrudniony.
  • Popularyzacja teatru poprzez aktywizujące wprowadzanie w tajniki sztuki scenicznej oraz historię kultury.
  • Stymulacja wyobraźni, terapia w wymiarze psychologicznym i społecznym, wspólna, niebanalna zabawa w teatr to główna misja i pasja AW.

 

Kalendarium  Występów Akademii Wyobraźni w subregionie konińskim

3 listopada
9.30 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie

4 listopada
8.30 – Miejski Dom Kultury w Słupcy
14.30 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kleczewie

7 listopada
9.00 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbiu
14.30 – Gminny Ośrodek Kultury w Babiaku

8 listopada
8.00 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie
12.30 – Gminny Ośrodek Kultury w Kazimierzu Biskupim