Przejdź do treści
Oskard-archiwum 25-26 marca 2017

WŁĄCZ SIĘ W AKCJĘ – Poznaj z nami teatr

Podróż w „Inny świat” z Danutą Szaflarską i spektakl „Łomatko” w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka, to wydarzenia specjalne przygotowane przez CKiS-DK Oskard do tegorocznej edycji ogólnopolskiego projektu  Dotknij Teatru, organizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.

Projekt Dotknij Teatru powstał w 2010 roku w Łodzi. Inicjatorem była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w 2011 roku w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego Chodź do teatru!, realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony. W 2012 roku Dotknij Teatru świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach. W edycji 2014 udział wzięło 49 miast, 178 podmiotów, odbyło się 701 wydarzeń. W 2015 roku udział wzięło już 55 miast, 189 podmiotów, a wydarzeń było blisko 800. 2016 rok to 153 organizatorów, 60 miast i 478 zdarzeń teatralnych.

Spektakl „Łomatko” widzowie zobaczą 25 marca o 18.00 w CKiS-DK Oskard. Podobnie jak w „Projekcie Dekalog” (2015), reżyser Mikołaj Mikołajczyk chce pokazać, w jaki sposób religijne zasady oraz wyobrażenia kształtują nasz obraz świata i stosunek do ludzi. Ideą spektaklu jest konfrontacja z naszym sposobem myślenia o dziewictwie i aniołach, o roli matki, szeroko rozumianej, ale też z uczuciami do własnych matek. Czy umiemy zobaczyć w matce człowieka, czy tylko niespełniony ideał Matki Boskiej, znany z Ewangelii i wizerunków, z nabożeństw i modlitw? Chyba każdy czasem zawoła, a już na pewno słyszał, jak ktoś zawołał: „O matko!” – zaskoczony, zmartwiony lub zachwycony, bywa różnie. Czy myślimy wówczas o Matce Chrystusa albo chociaż o własnej matce? Niekoniecznie, raczej nie. I jak my w ogóle myślimy? Na to pytanie postara się dopowiedzieć spektakl „Łomatko”.

Kolejna propozycja to „Inny świat” obraz Doroty Kędzierzawskiej, nagrodzony Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2014 za dokument. Portret Danuty Szaflarskiej, wybitnej polskiej aktorki filmowej i teatralnej, to opowieść, w której jej osobiste losy splatają się z trudną historią XX wieku, tworząc mozaikową i wzruszającą opowieść o świecie, którego nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma, zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z Zakazanych piosenek, Skarbu, Pożegnania z Marią czy Pora umierać, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Danuta Szaflarska znana była ze swojej skromności i niechęci do osobistych wyznań. W filmie „Inny świat” zaprasza widza do wysłuchania opowieści o ocalającej roli śmiechu, etosie aktora, o czasach okupacji, ekstremalnych przeżyciach w czasie wojny, o wolności i odwadze. Film zobaczyć można w sali studyjnej CKiS-DK Oskard 26 marca o 18.00.

Wydarzenia są bezpłatne, wejściówki można odbierać w kasach Oskardu.

W tym roku Dotknij Teatru odbędzie się już po raz ósmy. Operatorem projektu jest Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi.

Świętujcie Międzynarodowy Dzień Teatru z nami! Zapraszamy!